Bakım Hizmetleri

BAKIM VE DESTEK HİZMETLERİ


İLERİ, Bilişim Teknolojileri Bakım ve Destek Hizmetleri ile müşterilerimizin IT alt yapılarını oluşturan

ürünlerin standartlara uygun bir şekilde çalışmasını sağlamak, sistem üzerinde yer alan ürünlerden

oluşan alt yapı, iletişim ortamı ve ağını bir bütün halinde çalışır durumda bulundurmak ve sistemden en iyi performans değerlerini elde etmek amacıyla sunulan katma değerli hizmetler kümesidir.

IT Destek Hizmetleri ile, müşterilerinin gereksinim ve beklentilerini en uygun IT hizmet çözümleri ile sağlayarak, çalışan ve müşteri memnuniyeti ile verimliliğini arttırmayı

hedeflemektedirFirma Bilgi İşlem sürekliliğini sağlamak, mevcut teknolojik cihazlara müdahale , upgarde ve destek anlamında farklı seçeneklerle firmaların hizmetini sunuyoruz.


SUNDUĞUMUZ SEÇENEKLER:

Uzaktan Erişim ile Destek Hizmeti

Sunucu veya ağ (network) sistemlerinde oluşan problemler ya da bu sistemler için alınmak istenen teknik destek, internet üzerinden, uzaktan erişim (remote access) yoluyla sağlanır.


Yerinde Destek Hizmeti

Müşterilerin sorunlarına, sözleşme koşulları çerçevesinde, yerinde destek verilir. Sorun giderilerek, talep yerine getirilmiş olur.


Periyodik Bakım Hizmeti

Periyodik bakım hizmetini alan müşterilere, sözleşme kapsamındaki ürünler için, sözleşmede belirten aralıklarda genel bakım hizmeti verilir. Periyodik bakım sırasında cihazların kontrolleri yapılır, varsa arızalar giderilerek, fiziksel bağlantıları kontrol edilir. Bu sayede arızaya sebep olabilecek durumların önüne geçilmiş ve performansın korunarak iş devamlılığı sağlanmış olur.


Telefonda Destek Hizmeti

Sözleşmeli işletmelerden çağrı geldiğinde anda, çağrı merkezi derhal müşterinin talebini ve destek

koşullarını inceler. Şayet telefonda çözülebilir bir durum söz konusu ise, sorun çözülerek, çağrı hizmeti sonlandırılmış olur. Talep telefonda karşılanamıyor ise, müşteriye destek koşulları çerçevesinde, yerinde destek hizmeti verilir.


Çağrı Başı Servis Hizmeti

Çağrı Başı Servis Hizmetimiz müşterilerimiz tarafından telefon, faks, e-mail veya internet üzerinden arızalarını servis merkezimize ulaştırmaları ve servis merkezimizin servis isteği ulaşımından itibaren konunun uzmanı servis elemanının servise yönlendirilmesi hizmetidir


İLERİ, çözümlerinde alanında dünyaca bilinen marka cihaz ve ürünler kullanmaktadır.

Uzman ekiplerce yapılan fizibilte çalışmları sonucunda en uygun çözüm bulunur ve uzun vadede sorunsuz çalışacak bir altyapının garantisi firmamızca verilmektedir.


DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Bilgi Teknolojileri hızlı bir devinim içerisinde gelişmekte ve yenilenmekte. Bu gelişme sırasında kurumların BT yapılarının uzun vadeli planlanması çok önem kazanıyor.

Zaman karşı yenik düşebilecek bilişim altyapınızın profosyonel ellerde yeniden yapılandırılması çok önemli bir hale geliyor.

İLERİ olarak verdiğimiz danışmanlık hizmeti ile müşterilerimizin mevcut sistemlerinin işleyişi ile ilgili fizibillte çalışması yaptıktan sonra ,uzun vadeli ihtiyaçları göz öne alınarak yeniden yapılanma sağlıyoruz.Sağladığımız BT danışmanlığı ile müşterilerimizin en az maliyet gerektirecek, en iyi performans alacakları sisteme kavuşmalarını sağlamak en önemli hedefimiz.

Hedef her zaman daha performanslı ve uzun vadede çalışacak bir sistemin hayat geçirilmesidir.


Sistem odası düzenleme, server ve kablolama kabin düzenlemeleri gibi temel hazırlıklar da bu kapsam içindedir. Yeni ofis kuruluşları ve taşınmalar sırasında da mevcut bilgisayar sistemlerinin sökülerek yeni ofise tekrar kurma ve ayarlarının yapılması yine bu kapsam içerisindedir. Ayrıca kurs, seminer, fuar v.b stand ve salonların hazırlanması, Geçici ofis kurulumları için her türlü yazılım, donanım ve alt yapı

kiralama hizmetleri de yer almaktadır.